Mexiko.... sombréra, tortily, drogové kartely a vstupní brána do USA, pro mnoho emigrantů ze zbytku Latinské Ameriky. To všechno je tato středoamerická země s bohatou historií sahající až k Aztékům a Mayům. Ale nejen to, také je to zěmě, kde je starý jamajský sound 60. let jako doma. Země, kde je silná, živá a pulsující scéna, která stále dokáže oslovovat spoustu lidí napříč generacemi. A právě Travelers All Stars jsou jedním ze zástupců tamní scény, kapela, která si svým osobitým early reggae soundem získala, (nejen) ve své zemi, nejednoho fanouška. O tom, že offbeat se nám zabydlel i ve střední Americe a že centra subkulturních scén se pomalu a nenápadně přesunuli z Evropy a Severní Ameriky se dočtete v následujícím rozhovoru.
Zdarte, na úvod, mohli byste trochu představit vaší kapelu? Jak dlouho už hrajete, odkud jste a něco málo o vaší diskografii?
Zdar, my jsme Travelers All Stars, kapela, která funguje už 12 let. Hrajeme skinhead reggae, rocksteady a ska, jsme z Mexika, konkrétně ze státu Tecamac, kde jsme se dali dohromady. V současnosti má kapela členy z Mexico City a dalších částí státu (Neza a Ixtapaluca). Jméno Travelers All Stars máme proto, protože na každou zkoušku musíme všichni cestovat velké vzdálenosti. Místa tady v Mexiku nejsou vůbec blízko. Máme celkem sedm členů: Isra Padron (basa a vokály), Jorge Cruz (bicí), Lalo Hammond (piano a klávesy), Orlando Martinez (hlavní kytara), Virgilio Ramírez (basa a kytara), Ludo Ortiz (kytara a perkuse) a Alan Changuerotti (saxofon).
Na kontě máme celkem šest EPček:
-Don't Give Up / George's Haircut (Cigale Records)
-Yellow Laces / Another life (Cigale Records)
-Don't Give Up / Sabata (Del Corazon Records)
-Space Invaders / Sweet Loneliness (Chezz Nobody Records)
-Love in the Stars / All Fat Sound (Nutty Records)
-Love in the Stars / Weekend Lover (Chezz Nobody Records)
Na vašem prvním EP "Don't Give Up / George's Hair" z roku 2019 je zajímavé to, že nevyšlo v Mexiku ale ve Francii. Byla to také první nahrávka u labelu Ciagle Records. Proč jste se rozhodli pro vydání zrovna v Evropě? V Mexiku není žádný label zaměřený na ska & reggae?
Grey Mamba (Steph), týpek, který stojí za Ciagle Records, nám nabídl naše vydání, jako jeho první počin. Jako kapela jsme byli rozhodnutí, už od začátku vydávat na vinylu, což v Mexiku není úplně obvyklé. Upřímně nemáme tu moc reggae kapel. Od roku 2002 tu funguje ještě jedna kapela, která se věnuje early reggae, rocksteady a ska - Jamaica 69, vydali celkově tři EP, dvě u Colibri Records a jedno u TNT Records. Co se stalo s Colibri Records vůbec netuším, ten další label stále funguje ale už se věnují jiným žánrům. V současnosti se s námi rozhodl spolupracovat Moises z Chez Nobody Records a Nutty Santos z Nutty Records, kteří vydali naše poslední věci. Oba dva labely jsou nové a věnují se jamajské muzice.
Na vašem facebooku jsem viděl video, kde jste hráli společně s Jesse Wagnerem a Rogerem Rivasem z Aggrolites, což bylo fakt super. Řekl bych, že existují takové dvě skupiny fanoušků a kapel, jedna, která je zaměřená spíš na původní zvuk 60. let a ta druhá, která si libuje ve funky ovlivněném soundu dirty reggae. Ke které skupině byste se řadili vy?
V Mexiku jsou to pořád jedni a ti samí lidé, kteří mají rádi reggae ale i tradiční ska scénu. Hodně z nás sleduje Aggrolites, už od roku 2004 a poprvé jsme je viděli v roce 2006. Dnes je to jedna a ta samá skupina lidí, co poslouchá jak Aggrolites, tak i 60's reggae. Je tu hodně nových DJ's a reggae fanoušků, protože pořád tu máš mládež, která tuhle muziku poslouchá.
Spousta "offbeat" kapel po celém světě, mělo možnost backovat alespoň jedné z mnoha jamajských legend let šedesátých. Co takhle Travelers All Stars, už jste měli takovou příležitost, si zahrát s někým známým z Jamajky?
Jasně, jako Travelers All Stars jsme hráli s Vernonem Maytone, Johnnym Clarkem, Derrickem Morganem, Ken Boothe a dnešními reggae umělci jako je např. Alpheus, Jesse Wagner, Roger Rivas nebo Jackie Mendez.
Už několikrát jsem slyšel, že největší scéna v Latinské Americe, co se týče ska, rocksteady & early reggae je v Mexiku. Kde je ta, řekněme "druhá největší latinsko-americká scéna"? A které další kapely z těchto zemí byste doporučili?
V Latinské Americe je spoustu kapel, které hrají early reggae a rocksteady. Jen namátkou: z Ekvádoru tu máme "Barrelshots", z Paraquaye "Tempranos", z Argentiny "Los Aggrotones" a "Green Torrejas". "David Usma & The Siderens" a "The Prostithutes" z Kolumbie. A co se týče ska, je tu hromady kapel ale většina z nich hraje third wave ska a mixují ho s mnoha dalšími rytmy, v Mexiku také máme pár nových kapel, které se věnují skajazzu. Ale opravdu dobrá latinsko-americká kapela, hrající tradiční ska, jsou "Blue Beat Makers" ze Salvadoru!
Jamajská muzika 60. let je stále poměrně oblíbená a trvá to, už od poloviny nultých let, což je neuvěřitelné. Co myslíte, že je tím důvodem, že pořád tolik lidí miluje tenhle starý oldschool sound i v 21. století?
Protože dobrá muzika nikdy neumírá! Po celém světě pořád budou lidi, co mají rádi ten starý 60's reggae sound. Jak můžeme vidět u nás v Mexiku, kde každým dnem přibývá lidí, kteří se v tom našli a poslouchají to. Je tu hromada DJ's a sběratelů vinylů, kteří milují jamajský offbeat z 60. let. Hodně lidí zmizí pryč a noví zase příjdou, ale pořád milují jamajskou muziku!
Nevím jak moc se zajímáte, kromě ska & reggae o punk a oi!, ale v Evropě jsou tyto dvě scény tak nějak propojeny. Ale v posledních několika letech je vidět, že mladší generaci (kolem 17-22) to už vůbec nezajímá a scéna pomalu stárne. Je to v Mexiku podobné, jaký je u vás průměrný věk mods, rudies, skinheadů a punkáčů?
V Mexiku je skinhead scéna s tímto také propojená ale není tu moc oi! kapel. Máme jich tu jen pár např. Sparrow 68 a Diedreis. Více-méně všechni skinheadi chodí, jak na reggae, tak i na oi! koncerty. Můžeš tu vidět lidi ve věku od 18 do 45, co poslouchají reggae a oi! Hodně mladých kolem 20 až 30 let jsou každý den zapojení nějakým způsobem do skinhead scény, nicméně hodně z nich se ale za skinheady nepovažují, často jde o DJ's z různých sound systémů.
Mezi skinheady je spoustu tendencí a v každé zemi je to namícháno trochu jinak. Někde je víc SHARPs a redskins, někde je více nepolitických skinheadů..... Jak to vypadá v Mexiku, je většina tamních skins nepolitická, trads nebo oi!-skins? Máte tam RASH nebo snad i nácky?
Jasně najdeš tu všechny tyhle tendence. Ale vždycky tu funguje vzájemný respekt, jediný, kdo sem nezapadá a kdo není vítán jsou boneheads. Nicméně, nikdo nechodí na party s vlajkou nebo labelem ukazující na jeho vlastní politické pozice.
Ok poslední otázka bude možná trochu kontroverznější ale i tak se zeptám. Jaké máte pocity, jako mexičani, při pohledu na hraniční zeď na americko-mexické hranici? Nám z post-komunistické části Evropy to hodně připomíná, železnou oponu a zadrátované hranice, které měli lidi držet uvnitř komunistického "ráje". Co citíte, když vidíte tu zeď?
V listopadu jsme jeli do Tijuany a šli na pláž, kterou prochází hraniční zeď. Jednou dostaneme víza, protože máme ve Státech dobré přátelé. Jinak máme na tento rok naplánováno mnoho koncertů v zahrančí, ta zeď nás nezastaví, jednoho dne ji pokoříme. Pro nás je to zeď, která nám nedává možnost hrát ve Státech, ale žádná zeď nedokáže zastavit naší hudbu. Může zastavit možná tak nás fyzicky, ale ne naší hudbu, muziku totiž nespoutáš!
Žádné komentáře:
Okomentovat