z nich stala kapela vyprodávající obrovské haly a hrající na stadionech, takže tady se o punku a DIY přístupu už moc mluvit nedá. Jelikož Japonci milují vše západní není divu, že se tady punk a oi! rozšířilo poměrně rychle, už v roce 1985 vychází kompilace Oi! Of Japan, která mapuje nejdůležitější kapely první poloviny 80. let (Cockney Cocks, Bad Vultures, The Wanderers, Bull The Dougs, Cracker Jacks). Co je ale na japonské skinhead scéně asi nejzajímavější je, že ze všech asijských zemí je asi jediná, kde místní skins přijaly i krajně pravicové postoje, tím netvrdím, že celá jejich scéna začínala pod vlivem RAC a WP kapel. To je spíš tendence, kterou můžeme pozorovat až na přelomu 80. a 90. let, kdy vznikají nacionalistické kapely, které většinou pod vlivem RAC a WP kapel z USA a Evropy, vychází ze spojenectví Japonska s Německem a vytváří si tak vlastní filosofii vycházející z nacionalismu císařského Japonska v období druhé světové války a samurajských tradic. Tyto kapely se začínají sjednocovat pod hnutím Samurai Spirit Skinheads (SSS). Mezi nejznámnější patří Sledgehammer, kteří vznikli na začátku 90. let v Tokyu, Ikazuchi, Ouka, Hawks, nebo Aggroknucle. Těžko říct, kdo je v případě těchto japonských "nácků" předmětem jejich nenávisti? Ovšem dnes už hnutí Samurai Spirit Skinheads nemá zdaleka takovou sílu, jako tomu bylo v 90. letech a jedná se jen o část scény. Nejznámějším japonským oi! labelem je Bronze Fist Records z Osaky, který v roce 1995 založil Hideki Takasaki a má pod svými křidly většinu místních kapel (mimo SSS), jako např. Cropped Men, No Escape, Gruesome, Kaiga, Booted Cocks, nebo kompilace Sons Of Skinheads a Skinhead! It's An Asian League. Stejně tak jako jinde ve světě i v Japonsku dnes najdete tradiční skinheady, kteří si našli zálibu ve ska ale i ty kteří tíhnou spíš k oi! a punku, i když evidentně scéna už není tak velká jako tomu bylo v 90. letech, kdy byla na svém vrcholu. Pojďme se tedy podívat na ty nejdůležitější kapely japonské oi! scény od 80. let, až do současnosti!
Shuffle
Kapela z Tokya, společně s Bad Vultures, Baws a Cobrou, jedna z prvních oi! kapel v Japonsku. Dali se dohromady někdy v polovině 80. let. Jejich basák Masa se později přidal k Sledgehammer, kteří se stali jednou z nejznámějších japonských RAC kapel. Za svou existenci nevydali ani jedno album, na kontě mají jenom čtyři EP z konce 80. let.
DISKOGRAFIE
We Are Tokyo Skins (EP-1987)
Violence of Oi! (EP-1988)
Shin Kankakuha (EP-1988)
Beat Up (EP-198?)
Bad Vultures
Kapela z města Shiga, jedna z prvních skinheadských kapel v Japonsku. Hráli klasický oi! v duchu 80. let. Na kontě mají jedno album a dvě EP a účast na kompilaci Oi! Of Japan z roku 1985. Bohužel víc informací se mi nepodařilo zjistit.
DISKOGRAFIE
Gang up: Skinhead Anthems (EP-1985)
Live and Strong (1994)
Bullshit All Propaganda (EP-1995)
Eastern Youth
Vznikli v Hokkaidu mezi lety 1985-1986, původně jako Scanners. V roce 1988 si změnili název na Eastern Youth, do roku 1993 patřili mezi nejlepší japonský oi!. Postupem času na oi! a skinheads zanevřeli a od třetího alba se začali věnovat indie rocku. Dnes je z nich jedna z nejznámějších japonských indie kapel, která jezdí tour po USA. Z našeho hlediska nás bude zajímat jejich diskografie do roku 1993.
DISKOGRAFIE
East End Land (1989)
Time Is Running (1990)
For Skins And Punks (EP-1991)
Gruesome
Bohužel datum vzniku této kapely z Osaky se mi nepodařilo zjistit ale podle jejich diskografie půjde pravděpodobně o konec 80. let. Nicméně bych si dovolil tvrdit, že patří k tomu nejlepšímu co v Japonsku vzniklo, jejich styl je daleko ostřejší a hardcorovější, než všechny předchozí jemnované kapely.
DISKOGRAFIE
Live & Demos (kazeta)
Armour & Greed (EP-1991)
Throw Light On (EP-1992)
Skin Survive Skin (1997)
Another Reign (EP-2015)
Raiya
Další hardcorovější kapelou jsou Raiya z Tokya. Kapelu v roce 1993 založili býv. zpěvák a basák z Bull The Buffalos, což byla na začátku 90. let další významná místní oi! kapela. Jejich styl je hodně ovlivněn hardcore punkem a muzika je daleko údernější, než u Bull The Buffalos. Kapela je dodnes aktivní, i když zatím poslední EP vydali v roce 2012, na kontě mají sice hromadu singlů ale zatím jedinou dlouho hrající desku Owarinaki Tatakai vydali v roce 1997.
Youth Anthem
Youth Anthem se dali dohromady v roce 1995 v Osace, hudebně jde o klasický oi! britské školy se spoustou sing-a-long a refrénů. Se svojí prvotinou, kazetou Youth Anthem přišli už v roce 1996. Bohužel jestli je kapela dodnes aktivní se mi nepodařilo zjistit.
DISKOGRAFIE
Standing Point (EP-1998)
A Bolt From The Blue (1999)
Youth Anthem & Cooler King McQueen (split-2003)
Everlasting Tracks (2005)
Impulse Without a Cause (2005)
No Escape
Kapela z města Totorri, hrající klasický oi!. Vznikli v roce 2000 a mohli jste je zaznamenat na kompilačce Sons Of Skinheads od Bronze Fist Records. Na to, že fungují už skoro dvacet let, skoro vůbec nic nevydávají. Zatím poslední věc EP Back On The Streets vyšlo v roce 2016 a split album Action For The Target s Natural Born Masters vydali v roce 2007.
Anger Flares
Anger Flares z Tokya jsou asi nejvíce anglicky znějící japonskou oi! kapelou, i angličtina jim na rozdíl od zbytku japonských kapel, snažících se zpívat anglicky docela jde a je jim celkem rozumět. Kapela vznikla v roce 1999, o pět let později zakládá jejich basák Yuichi Yammamoto label Bootstomp Records na kterém vydali tři desky a několik singlů. Jejich muzika je hodně melodická, rychlá a plná sing-a-long refrénů, dost podobná kapelám jako jsou Evil Conduct, Booze & Glory nebo Stomper 98.
DISKOGRAFIE
Begin To Walk (2001)
A Way Of Life (2006)
On The Street Again (2013)
Rebels With A Cause (2014)
We Strike Back (2015)
All Stick Together (2017)
Další kapela z Tokya, hudebně hodně podobní Anger Flares, takže můžete čekat melodický oi! středního tempa se spoustou sing-a-log refrénů a silných melodií, inspirovaný starou UK školou. Nejde o žádné nováčky, na scéně se pohybují od roku 1993 a s prvním EP League Of Faith přišli v roce 1998. Poslední dvě alba vydali u Bootstomp Records.
DISKOGRAFIE
We Are The Skinheads (2001)
Entrance (2008)
Determination (2012)
Raise For Flags (2016)
Žádné komentáře:
Okomentovat