úterý 8. listopadu 2011

Dubioza Kolektiv

Původně jsem chtěl o téhle kapele napsat vlastní článek ale vzhledem k tomu, že tento článek vystihuje, přesně to co jsem chtěl napsat, dovolil jsem si ho "ukrádst" ze stránek klubu - Palác Akropolis, kde 2. listopadu kapela vystupovala, v rámci své cesty po Čechách, kdy navštívili také Brno a Ostravu. Nicméně další důkaz, že i východní Evropa, potažmo Balkán má co nabídnout.

Pokud jste četli nominace na letošní cenu IMPALA Independent Album of the Year mohli jste mezi známými jmény zaznamenat kapelu Dubioza Kolektiv z Bosny a Hercegoviny. Kapela, relativně nová pro západní publikum, patří už ale několik let mezi největší koncertní senzace východní Evropy a je proslulá svým výbušným mixem rocku, hiphopu, reggae, ska, dubu a bosenského folklóru. Její věhlas proto logicky přerůstá do evropských rozměrů a s celosvětovým vydáním jejich nového alba (US label Koolarrow Rec.), určitě ještě poroste dále. Nabízí se ale logická otázka, co odlišuje tuhle kapelu od tisíců jiných? Stručně řečeno, je to jejich osobní příběh. Když v Bosně začala válka, byli všem jejím členům mezi 11 – 15 lety, žili v obležení a neměli na vybranou… Museli přenášet tisíce litrů vody na dlouhé vzdálenosti a přitom nevěděli, která kulka nebo granát ukončí jejich cestu nebo cestu někoho z jejich blízkých. Ale také zkoušeli po sklepech, organizovali výstavy a koncerty (pokud právě šel proud) a udržovali tak sebe i ostatní v odporu proti válce. Ta válka je navždy změnila. Nemůžete čekat, že kapela s takovými zkušenostmi bude hrát jako všechny ostatní… Prvotním důvodem pro založení Dubioza Kolektiv byla potřeba mluvit veřejně o problémech bosenské společnosti a také říct světu, že život na Balkáně nejsou jen filmy Emira Kusturici a mediálně uhlazené tiskové zprávy Evropské unie. Pochopitelně se většina jejich textů točí kolem témat porozumění a tolerance, spolu s tvrdou kritikou nacionalismu, korupce a bezpráví. To, co těmto textům dává váhu, je jejich vlastní každodenní zkušenost. Dubioza Kolektiv jsou známi tím, že žijí tím, o čem zpívají. Před bosenskými volbami v roce 2006 nahráli píseň Dosta!, věnovanou občanskému hnutí „Dosta“ a na jeho podporu zorganizovali velkou kampaň. 

Koncert k vydání alba „Firma Illegal“ s masivními protesty proti všudypřítomné korupci politiků proběhl přímo před bosenským parlamentem a s obrovskou mediální odezvou. Před volbami v roce 2010 se znovu angažovali za změny ve stojatých bosenských poměrech a vyzývali především mladé lidi, aby šli k volbám. S tím bylo spojeno vydání dalšího alba „5 do 12“ (za 5 minut 12) a videoklip ke skladbě „Walter“. Po 8 letech existence a 6 vydaných albech se může Dubioza Kolektiv pochlubit výčtem úspěchů, na které by byla hrdá jakákoli kapela: koncerty, které jsou proslulé svou neuvěřitelnou energií, oddaná základna fanoušků po celé Evropě (album „5 do 12“ zaznamenalo během prvních 4 měsíců více než 100.000 stažení), stálý zájem pořadatelů o další vystoupení, nominace na cenu „Independent album of the year 2011“, všimly si jich světová média jako BBC a Time Magazine. Pokud hledáte mačistické siláky, jejichž motivací jsou peníze a jejich vlastní ego, tak ty tady nenajdete. Dubioza Kolektiv nejsou žádné nablýskané MTV gansta-rap hvězdy, hrající si na drsné hochy, placené z reklam na poslední módu. Zato můžete čekat kapelu, jejíž hudbu a život formovaly válečné zkušenosti, které ale dokázala přetavit do pozitivního poselství, z něhož na vás dýchne závan čerstvého vzduchu. Kapelu, která zní jako žádná jiná na současné scéně.

http://dubioza.org/

Žádné komentáře:

Okomentovat