neděle 7. října 2012

Rozhovor - Sultan Soliman

Tenhle rozhovor bude patřit spíš do kategorie reggae ale na tom ve výsledku vůbec nesejde, protože v jejich repertoáru byste našli víc vlivů, mimo jiné i ska. Sultan Soliman pochází z Ostravy a okolí a na naší reggae scéně jsou již 10 let, za tu dobu stihli vydat celkem 2 řadové desky a pár demo nahrávek. Pokud tedy chcete vědět, jak se daří jamajské muzice na Moravě, respektive ve Slezku je tu následující rozhovor, který za kapelu poskytl Libor (klávesy a akordeon).


Takže zdravim Sultan Soliman, na začátek bych vynechal obligátní úvodní otázku, kdo na co hraje a jak dlouho, i když jestli chcete, můžete kapelu trochu představit. Nicméně se zeptám, na kontě máte dvě CD, "Dva" z roku 2009 a Rasta Esta Music z roku 2004. Máte v záloze nějakej novej materiál, nebo je na třetí desku ještě moc brzo?

Něco málo máme ale na další počin to zdaleka není, i když naše frekvence co pět let deska se již pomalu blíží :-)

V první řadě musím pochválit vaše poslední album "Dva", hlavně díky dechový sekci, na který jste si dali evidentně asi dost záležet. V songu Teddy se zpívá:"Maso nejim a nechlastám, taky nosim dready". Je snad někdo z kapely vegetarián, nebo je to jen odkaz na rasta kulturu, jako takovou a nic hlubšího v tom nemáme hledat?

Někteří z nás jsou vegetariáni, někteří jimi dlouhá léta byli.

Na reggae kapelu máte dost neobvklý jméno. Jak jste k němu přišli?

Máme rádi pohádky v tomhle nepohádkovém světě…

Letos jako kapela slavíte 10 let, máte v plánu (nebo už snad proběhl) nějakej narozeninovej koncert

Správný postřeh. K mému překvapení a potěšení to zjistil i někdo jiný mimo mne :-)
Plánujeme na 15.12. v ostravském Marleyi takovou větší taškařici.

Ještě se vrátím k vaší poslední desce "Dva", jak jste s ní v porovnání s Rasta Esta Music spokojený? Mám pocit, že dřív jste hráli s tahací harmonikou ale na albu "Dva" už není, proč jste jí vypustily?

Nevypustili, jen na tomhle materiálu jaksi nezapadla, ale určitě o harmonice ještě uslyšíte.

Letos v dubnu jste předskakovali Toasters, při jejich ostravskym koncertě, byl to pro Sultan Soliman první takovej support, nebo jste už hráli s nějakou podobnou legendou?

Jo jo, občas nám něco spadlo, jako např. spol. koncert s PETER TOSH CELEBRATIONS, kdy jsme hráli na jednom pódiu s lidičkami okolo Boba Marleye a Petera Toshe.Pokud mám dobrý info, tak stojíte za festivalem Music Art, můžete čtenářům trochu přiblížit tuhle akci. Kolik ročníků už jste uspořádali a jaký zajímavý kapely, z vod reggae / ska vám vystupovali?

Musicart je spíše má soukromá akce, kapelka samozřejmě nechyběla snad ani jednou.
Co se týká ročníků tak jich bylo, myslím 16 teď to nemám v hlavě a první proběhl v roce 1992. Kapelky tam hrály snad všechny domácí a okolní na které si vzpomeneš :-)

Jelikož jako kapela pocházíte ze Slezka, tak do Polska to máte co by kamenem dohodil (mám pocit, že na CD "Dva" máte dokonce jeden track v polštině). Máte zkušenosti s hraním v Poslku? Jestli jo, jaký je polský publikum v porovnáním s tím u nás a co tamní reggae / ska scéna?

V Polsku jsme hrávali docela často. Polské publikum je hudebně velmi vzdělané, náročné ale taky velmi spontánní a euforické.

V roce 2011 jste se přihlásili do Reggae Contest Europe, což je vlastně taková evropská soutěž reggae kapel, kdy výtěz má pak možnost vystupovat ve Španělsku na Rototom Sunsplash festivalu. Jak jste vůbec dopadli?

Moc jsme se tam hlásit nechtěli, ale byli jsme nějak přemluveni…nás hudební soutěže moc neberou. A jak jsme dopadli vůbec netuším, protože to nikdo z nás nesledoval.

Nevím, jak moc se angažujete v reggae scéně ale nezdá se vám, že poslední dobou se vyrojilo clekem dost DJs, sound systémů a MCs ale reggae kapel nějak moc nepřibejvá? Nebo je na tom ostravsko jinak, než zbytek republiky?

Asi jo reggae, byla vždy starší "odnož" punku, žádný mainstream to není a asi by to tak mělo i zůstat.

Tak to je asi tak všechno na co jsem se chtěl zeptat, víc mě nenapadá. Chcete nakonec ještě něco vzkázat čtenářům? 

Děkujeme za zájem o naši hudbu.

LiborZH - strůjce

Žádné komentáře:

Okomentovat